ZASTOSOWANIE EMDR W PRACY Z PACJENTAMI Z ZABURZENIEM OBSESYJNO-KOMPULSYJNYM

OCD (obsessive-compulsive disorder) i EMDR: od dysfunkcjonalnego konstruktu do „ponownego wzięcia życia we własne ręce”

 

4-5 listopada 2023 (9.00 – 17.00)

 

Prowadząca: ELISA FARETTA

 

Trener EMDR Europe

     

Wśród zaburzeń lękowych OCD jest zaburzeniem poważnym, intruzywnym i niepokojącym, bardzo złożonym i trudnym do leczenia w psychoterapii, ze względu na intensywność cierpienia, jakie występuje zarówno u pacjentów, jak i ich rodzin. OCD może być wycieńczające, ponieważ znacznie zmniejsza zdolność do egzystencjalnego spełnienia ze względu na możliwe skutki w obszarze zawodowym, relacyjnym i fizycznym.

Podczas tego szkolenia zostanie zaprezentowane, w jaki sposób podejście EMDR w leczeniu OCD może być skuteczną odpowiedzią interwencyjną. Szkolenie, o charakterze teoretycznym i praktycznym, ma dostarczyć uczestnikom opis założeń metodologicznych leżących u podstaw psychoterapii EMDR w jej zastosowaniu w leczeniu OCD: po pierwsze, etiologia, podstawowe zasady najciekawszych i aktualnych teoretycznych modeli odniesienia niezbędnych do przeprowadzenia konceptualizacja przypadku (zrozumienie ukształtowania zaburzenia i struktury funkcjonowania w życiu pacjenta), od której można przejść do sformułowania spersonalizowanego planu terapeutycznego.

Podstawowym aspektem do stawienia czoła OCD w psychoterapii jest znajomość aktualnych modeli, które integrują zrozumienie zaburzenia na poziomie globalnym, takich jak neuronauka, teoria przywiązania, teoria dysocjacji oraz to, jak wpływ ACEs (Negatywnych doświadczeń z dzieciństwa) jak i późniejszych traum może predysponować osobę do podatności w radzeniu sobie ze stresującymi doświadczeniami, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu i utrzymywaniu się OCD.

Znajomość tych modeli i ich integracja w praktyce klinicznej może pomóc osobom zajmującym się OCD we wdrożeniu prawidłowej i funkcjonalnej konceptualizacji w celu zorganizowania adekwatnego i precyzyjnego planu terapeutycznego zgodnie z teorią Adaptacyjnego Przetwarzania Informacji (AIP), stanowiącą kluczową podstawę EMDR, która obejmuje przetwarzanie znaczących zdarzeń związanych z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym.

W niektórych badaniach postawiono hipotezę i wykazano, że tendencja do negatywnego, powtarzalnego myślenia jest częstsza i bardziej prawdopodobna wśród dorosłych, którzy byli narażeni na negatywne doświadczenia z dzieciństwa (ACE), dlatego też przydatna może być obserwacja i ponowne odczytanie patologii według Modelu Adaptacyjnego Przetwarzania Informacji (AIP), który zapewnia punkty odniesienia dla leczenia, zrozumienia rozwoju patologii, skojarzeń, rozwiązania i wskazówki dotyczące przyszłych działań.

Wiemy, że 81% pacjentów z obsesją zgłasza natrętne obrazy, często odwołujące się do traumatycznych wspomnień wydarzeń z dzieciństwa, a początek zaburzenia jest nierzadko powiązany z traumą, stresującymi wydarzeniami życiowymi lub znaczącymi stratami, co pomoże nam dostrzec, jak symptomatologia OCD (z jego obsesjami i kompulsjami) wiąże się z traumatycznym wydarzeniem lub serią mikrotraum. Może to doprowadzić pacjenta do wdrożenia dysfunkcyjnych mechanizmów obronnych, mechanizmów fobicznych, mechanizmów unikania i stanów dysocjacyjnych w celu przeżycia.

Podczas szkolenia szczególna uwaga zostanie poświęcona zilustrowaniu terapeutycznych czynników leczenia, począwszy od znaczenia przymierza terapeutycznego dla praktycznego zastosowania EMDR w leczeniu OCD, w odniesieniu do precyzyjnego określenia 8 faz terapii EMDR oraz zgodnie z trzema wymiarami „przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”. Zilustrowane zostaną narzędzia do przeprowadzenia pierwszej fazy gromadzenia danych w celu odpowiedniej konceptualizacji i planowania terapii EMDR, ze szczególnym uwzględnieniem historii przywiązania i stresujących doświadczeń z wczesnego dzieciństwa oraz traumatycznej historii związanej z pojawieniem się zaburzenia.

Terapia EMDR, dzięki możliwości pracy nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, jest funkcjonalnie dostosowana do leczenia objawów OCD. I wreszcie, protokół EMDR dostosowany do OCD zostanie zilustrowany krok po kroku w 8 fazach oraz poprzez przegląd przykładów przypadków klinicznych. Podsumowując, przedstawione zostaną opublikowane badania dotyczące stosowania EMDR u pacjentów z OCD oraz przydatne narzędzia oceny specyficzne dla OCD, wraz z pewnymi końcowymi rozważaniami, które mogą stanowić punkt wyjścia do przyszłych refleksji i badań w dziedzinie klinicznej i poza nią.

Prowadzący:
Dr ELISA FARETTA
Dr ELISA FARETTA

Psycholog i psychoterapeutka, dyrektor Center for Studies and Research PIIEC (Integrated Imaginative Body Expression Psychotherapy), konsultant, facylitator, ekspert w dziedzinie psychosomatyki, hipnozy Ericksonowskiej, technik wyobraźni, EMDR i psychotraumatologii. Zgodnie z podejściem EMDR bada i promuje integrację różnych technik terapeutycznych w warunkach klinicznych. Wykładowca w Szkole Specjalizacji Psychoterapii Psychosomatycznej Instytutu Medycyny Psychosomatycznej w Mediolanie. Publikuje prace naukowe i koordynuje badania z zakresu psychoterapii i interdyscyplinarności. Na zlecenie EMDR Italy zrealizowała wieloośrodkowy projekt badawczy z zakresu psychonkologii, którego wyniki zostały opublikowane w 2016 roku w Journal of EMDR Practice and Research.

Stworzyła i zorganizowała Centrum Psychoterapii EMDR Zaburzeń Psychosomatycznych i Chorób Onkologicznych. Autorka książek: “Emdr and panic disorders. From integrated theories to the model of intervention in clinical practice” (“Emdr a zaburzenie z napadami paniki. Od zintegrowanych teorii do modelu interwencji w praktyce klinicznej”), “EMDR e psicosomatica. Il dialogo tra mente e corpo” (“EMDR i psychosomatyka. Dialog między umysłem a ciałem”), “Trauma e malattia. L’EMDR in psiconcologia” (“Trauma a choroba. EMDR w psychoonkologii”).

Aby wyswietlić materiał, należy wpisać hasło a następnie kliknąć "ZGADZAM SIĘ"