Data: 1 października 2022
Godziny: 9.00 - 17.00
Szkolenie prowadzone online na platformie Zoom
Wśród zaburzeń lękowych napady paniki są najbardziej rozpowszechnione w naszym społeczeństwie, zarówno na poziomie epidemiologicznym, jak i we wspólnym dialogu, często współwystępując z zaburzeniami depresyjnymi lub używaniem substancji psychoaktywnych. Panika i jej objawy często powodują niepełnosprawność tych, którzy jej doświadczają i mogą prowadzić do istotnych problemów w pracy, związku i dolegliwości fizycznych.
Szkolenie ilustruje, w jaki sposób podejście EMDR w leczeniu napadów paniki z agorafobią i bez agorafobii może być skutecznym i operacyjnym sposobem interwencji, zarówno z pacjentami w pracy indywidualnej, jak i grupowej.
Szkolenie ma charakter wybitnie praktyczny i ma na celu przedstawienie opisu założeń metodologicznych leżących u podstaw psychoterapii EMDR w jej zastosowaniu w pracy z napadami paniki, aby najpierw zilustrować etiologię paniki, podstawowe zasady najciekawszych i najbardziej aktualnych teoretycznych modeli odniesienia potrzebnych do zrozumienia tego rodzaju zaburzenia i sformułowania spersonalizowanego planu leczenia, takich jak teoria poliwagalna Porgesa, afektywna neuronauka i teoria przywiązania Pankseppa oraz to, w jaki sposób wpływ niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa (ACEs) i późniejszej traumy może predysponować jednostkę do podatności na stresujące doświadczenia, które odgrywają ważną rolę w strukturyzowaniu się napadów paniki.
Znajomość tych modeli i ich integracja w praktyce klinicznej może pomóc osobom pracującym z pacjentami z napadami paniki we wdrożeniu prawidłowej i funkcjonalnej konceptualizacji w celu opracowania odpowiedniego i precyzyjnego planu terapeutycznego zgodnie z teorią Adaptacyjnego Przetwarzania Informacji (AIP), podstawową bazą EMDR, podejścia polegającego na przetwarzaniu istotnych zdarzeń związanych z zaburzeniem z napadami paniki.
Na szkoleniu dużo uwagi zostanie poświęcone zilustrowaniu czynników terapeutycznych leczenia, począwszy od znaczenia przymierza terapeutycznego dla osiągnięcia praktycznego zastosowania EMDR w pracy z napadami paniki, w odniesieniu do precyzyjnego wyartykułowania 8 faz terapii EMDR i zgodnie z trzema wymiarami „przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.
Zilustrowane zostaną narzędzia do przeprowadzenia fazy 1 zbierania danych w celu należytej konceptualizacji i zaplanowania terapii EMDR, ze szczególnym uwzględnieniem historii przywiązania i stresujących doświadczeń z wczesnego dzieciństwa oraz traumatycznej historii związanej z wystąpieniem zaburzenia z napadami paniki.
Uczestnicy będą mogli zatem nauczyć się krok po kroku, jak interweniować w podejściu EMDR w napadach paniki, zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej, łącząc teorię z praktyką z opisami klinicznymi i przydatnymi praktycznymi narzędziami, takimi jak na przykład kwestionariusze i wskazówki psychoedukacyjne poprzez przedstawienie niektórych przypadków klinicznych.
Na zakończenie szkolenia kilka końcowych rozważań, które mogą być punktem wyjścia do przyszłych refleksji i badań w obszarze klinicznym i poza nim.
Poranek
9.00-10.45
Ramy teoretyczne
- Natura i definicja zaburzenia napadów paniki
- Fenomenologia paniki
- Etiologia paniki i zintegrowane teorie
- EMDR a napady paniki: wprowadzenie do pracy klinicznej
- 8 faz Protokołu EMDR dla napadów paniki w perspektywie Teraźniejszość-Przeszłość i Przyszłość
- Wyjaśnienie interwencji poprzez powiązanie z przypadkiem.
11.15-13.00
8 faz Protokołu EMDR dla napadów paniki:
Faza 1: Anamneza i zaplanowanie interwencji
- Jak przeprowadzić “Zebranie danych, konceptualizację przypadku i zaplanowanie leczenia”,
- Przedstawienie arkusza do zbierania danych w dla odpowiedniej konceptualizacji, Arkusz czynników ryzyka
- Linia czasu i historia ataków paniki
Faza 2: wyjaśnienie EMDR i przygotowanie pacjenta, psychoedukacja, techniki stabilizacji i wzmacniania zasobów.
Popołudnie
14.00-15.15
8 faz Protokołu EMDR dla napadów paniki:
Faza 3: Ocena
- Ocena i identyfikacja targetów do ponownego przetworzenia
Faza 4: Desensytyzacja
- Jak ponownie przetworzyć wybrane doświadczenie aż do osiągnięcia adaptacyjnego rozwiązania, wpierając połączenia i skojarzenia pozwalające na zejście wartości SUD aż do „0” i na danie poczucia większego zrozumienia zaburzenia napadów paniki
Faza 5: Instalacja
Faza 6: Skan ciała
Faza 7: Zamknięcie
Faza 8: Reewaluacja
15.45-17.00
Praca nad teraźniejszością: Triggery
- Desensytyzacja sytuacji/zdarzeń, które wywołują objawy paniki w teraźniejszości
- Praca nad przyszłością
- Przypadek krok po kroku w praktyce
- Specyficzny protokół dla napadów paniki w psychoterapii grupowej
Wnioski, uwagi końcowe i refleksje