Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/users/italianissima/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms-lite domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/users/italianissima/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
» EMDR W TERAPII UZALEŻNIEŃ: ROZWÓJ, ZASTOSOWANIA, NOWE POMYSŁY

EMDR W TERAPII UZALEŻNIEŃ: ROZWÓJ, ZASTOSOWANIA, NOWE POMYSŁY

4 lutego 2024

9.00 – 17.00

Online na platformie Zoom

   

Współwystępowanie PTSD i nadużywania substancji daje wystarczający powód do leczenia pacjentów uzależnionych za pomocą EMDR ukierunkowanego na traumatyczne wspomnienia, które napędzają współistniejące PTSD. Istnieje jednak kilka ścieżek prowadzących do uzależnienia, a PTSD jest tylko jedną z nich. Trzydzieści lat badań nad uzależnieniami dostarczyło wystarczających dowodów na kluczową rolę pamięci w uzależnieniu od środków psychoaktywnych. Pamięć uzależnienia (Addiction memory – AM) służy jako użyteczna koncepcja “obsesyjno-kompulsywnego głodu” obserwowanego u pacjentów uzależnionych od narkotyków (Boening, 2001). Koncepcja AM i jej znaczenie w występowaniu nawrotów i utrzymywaniu wyuczonych zachowań uzależnieniowych zyskała rosnącą akceptację w dziedzinie badań i leczenia uzależnień. AM jest interpretowane jako indywidualnie nabyte wspomnienie po spożyciu narkotyków u niektórych osób. Pamięć uzależnienia opiera się na normalnych systemach pamięci i systemach neuronalnego przetwarzania informacji. To neurobiologiczne, wdrukowane, uzależniające zachowanie wydaje się być odporne na zmiany w normalnych okolicznościach. Niejawna natura pamięci uzależnienia wydaje się kwalifikować ją jako target terapii EMDR.

W badaniu pilotażowym 34 pacjentów biorących w nim udział, z przewlekłym uzależnieniem od alkoholu, leczonych szpitalnie w celu detoksykacji, przydzielono losowo do jednego z dwóch warunków leczenia: leczenie jak zwykle (TAU) lub TAU + EMDR. W grupie TAU+EMDR pacjenci otrzymali dwie sesje EMDR skupiające się na wspomnieniach intensywnego głodu lub nawrotu w celu aktywacji i przetworzenia pamięci uzależnienia. Głód alkoholu mierzono za pomocą skali picia obsesyjno-kompulsywnego (Obsessive-Compulsive-Drinking-Scale – OCDS) przed, zaraz po i 1 miesiąc po leczeniu. Grupa TAU+EMDR wykazała znaczną redukcję głodu zaraz po leczeniu i 1 miesiąc po leczeniu, podczas gdy grupa TAU nie. W grupie TAU+EMDR zaobserwowano mniej nawrotów w sześciomiesięcznym okresie obserwacji. Wyniki wskazują, że EMDR może być użyteczną metodą leczenia pamięci uzależnienia i związanych z nią objawów głodu (Hase i in. 2008).

Szkolenie poświęcone będzie terapii EMDR dla współwystępującego zespołu stresu pourazowego i skupią się na zastosowaniu EMDR jako środka wspomagającego w leczeniu uzależnień. Zostaną wyjaśnione cele kompleksowego planu terapii EMDR. Prezentacja wideo, własne doświadczenie i dyskusja nad przypadkami przyczynią się do poszerzania wiedzy z tego zakresu.

 

Cele: ulepszenie terapii uzależnień z zastosowaniem EMDR

Metody: Teoria, przykłady kliniczne i nagrania wideo

Wyniki i wnioski: EMDR może być skutecznym uzupełnieniem terapii uzależnień

 

Cele szkoleniowe:

  1. Uczestnicy będą mogli zrozumieć rolę nieadaptacyjnie przechowywanych wspomnień w genezie uzależnienia.
  2. Uczestnicy będą mogli zrozumieć strukturę protokołu terapii EMDR w leczeniu uzależnień.
  3. Uczestnicy zrozumieją, jak dostosować plan terapii do różnych rodzajów obrazów klinicznych.
Prowadzący:
Dr Michael Hase
Dr Michael Hase

Uzyskał dyplom lekarza na Uniwersytecie w Kilonii w Niemczech. Po odbyciu służby lekarza w armii niemieckiej kontynuował naukę w zakresie neurologii i psychiatrii w szpitalach prywatnych i publicznych w Niemczech. Po uzyskaniu kwalifikacji specjalizacyjnych z psychiatrii i psychoterapii w 1993 roku przez 15 lat pracował jako konsultant w szpitalu psychiatrycznym w Lüneburgu w Niemczech. Założył oddział leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD).
 
Od czasu szkolenia z zakresu EMDR w 1997 roku pracuje nad integracją podejść psychotraumatologicznych i EMDR w psychiatrii klinicznej, medycynie psychosomatycznej, psychoterapii w opiece wtórnej i rehabilitacji. W 2006 roku obronił doktorat poświęcony tematowi „Przetwarzanie pamięci uzależnienia za pomocą EMDR”.
 
Od 1999 roku regularnie występuje na sympozjach krajowych i międzynarodowych na temat terapii traumy psychicznej oraz EMDR. Jego badania skupiają się na rozwoju protokołów EMDR w leczeniu uzależnień od substancji, depresji, zespołu wypalenia zawodowego, przewlekłego bólu, urazów spowodowanych chorobami fizycznymi i leczeniem, a także na ogólnym rozwoju podejścia EMDR.
 
Był kierownikiem oddziału medycyny psychosomatycznej i psychoterapii w ośrodku rehabilitacyjnym w Hamburgu („RehaCentrum Hamburg”) w latach 2007-2009. W latach 2009-2016 pełnił funkcję kierownika oddziału medycyny psychosomatycznej i psychoterapii szpitala w Bad Bevensen w Niemczech. Od 1 października 2016 roku prowadzi prywatną praktykę i jednocześnie rozwija Centrum Medycyny Stresu w Lüneburgu i Centrum EMDR w celu zapewnienia doskonałej edukacji w zakresie terapii EMDR.
 
Był aktywnym członkiem zarządu EMDRIA Germany, któremu przewodniczył w latach 2011-2018.
 
Jest przewodniczącym komitetu naukowego EMDR Europe i członkiem naukowej rady doradczej NADA Germany.
 
Otrzymał od Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia EMDR w 2015 r. nagrodę Outstanding Research Award za badania nad leczeniem depresji za pomocą EMDR i utworzenie międzynarodowego projektu badawczego „EMDR Depression European Network”.
 
Jest autorem lub współautorem ponad trzydziestu artykułów naukowych.
 

Aby wyswietlić materiał, należy wpisać hasło a następnie kliknąć "ZGADZAM SIĘ"