17 marca 2024
9.00 – 17.00
Online na platformie Zoom
Więź przywiązania w relacjach uczuciowych: protokół EMDR w pracy z kryzysem w związku.
Romantyczna więź miłosna to prawdziwa więź przywiązania, w której partner staje się główną figurą odniesienia, w dużej mierze zajmując miejsce figur rodzicielskich. Już w 1979 roku Bowlby zdefiniował system motywacyjny przywiązania jako system aktywny „od kołyski aż po grób”. Następnie Ainsworth (1991) mówiła o więzi w parach jako o tym, co reprezentuje przywiązanie w wieku dorosłym. Z pewnością w związku przeplatanie się zaangażowanych systemów motywacyjnych jest bardziej złożone niż w diadzie rodzic-dziecko, ponieważ jako dodatek do przywiązania i troski pojawia się seksualność. Co więcej, system kooperacyjny i alternatywnie system rangowy odgrywają istotną rolę w planowaniu przez osoby będące w związku i we współrodzicielstwie, gdy następuje przejście do triady rodzinnej.
Osoby, które zwracają się do psychoterapeutów, często skarżą się na problemy w związku, z których większość dotyczy związków romantycznych. Każdy wybiera partnera podążając śladem swoich wewnętrznych modeli operacyjnych (bezpieczny, pozabezpieczny lub zdezorganizowany) i każdy przeżywa związek, kontynuując podążanie tymi śladami. Sposób, w jaki to się dzieje, wpływa na jakość relacji miłosnej, ale także na sposób, w jaki stajemy się rodzicami i w jaki sposób stajemy się wspólnie rodzicami (wspólna opieka).
Dziś wiemy, że mamy do dyspozycji bardzo skuteczne podejście, EMDR, aby pomagać osobom niezadowolonym ze swoich związków w przetworzeniu tych traumatycznych wydarzeń, które wpływają na dynamikę ich relacji, ale w jaki sposób możemy wykorzystać EMDR, kiedy to para prosi o pomoc?
Celem warsztatu jest zaoferowanie terapeucie wszystkich narzędzi niezbędnych do pomocy parze w radzeniu sobie z chwilą kryzysu (np. zerwanie w relacji, „syndrom pustego gniazda”, perspektywa separacji, żałoba, zdrada). Rozpoczniemy od zrozumienia „cyklu życia” związku, zgodnie z perspektywą teorii przywiązania i innych systemów motywacyjnych, a następnie zostanie opisany konkretny protokół EMDR dotyczący pracy z parą, zarówno na sesjach indywidualnych, jak i wspólnych.
Bibliografia
Ainsworth M.D.S. (1991). Attachment and other affectional bonds across the life cycle. In Parkes C.M., Stevenson-Hinde J. e Marris P. (a cura di) Attachment across the life cycle (pp. 33-51). Tavistock/Routledge, New York.
Bowlby J. (1979). The making and breaking of affectional bonds. Tavistock/Routledge, London. Tr. it. Costruzione e rottura dei legami affettivi. Raffaello Cortina, Milano, 1982.