EMDR w leczeniu depresji: podstawy kliniczne

EMDR w leczeniu depresji: podstawy kliniczne

 

Prowadzący: Prof. Luca Ostacoli

Data: 02-03.10.2021

Godziny: 9.00 - 17.00

Szkolenie prowadzone online na platformie Zoom

 

Według WHO depresja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na świecie i wiąże się z ogromnymi kosztami społecznymi i ludzkimi. Leczenie farmakologiczne jest skuteczne w mniej niż 30% przypadków; psychoterapia jest uznawana za najważniejsze narzędzie leczenia, w połączeniu z promocją zdrowego stylu życia, w ciężkich przypadkach z lekami, ale jest ona wymagająca dla terapeutów, ponieważ w stanach depresyjnych funkcjonowanie jest zorganizowane niczym błędne koło.

W depresji opornej na leczenie relacja z samym sobą i z innymi jest zagrożona, okno tolerancji może być bardzo wąskie, z ograniczoną przestrzenią na kontakt z doświadczeniem emocjonalnym. Anhedonia i bezsilność mogą zmniejszyć motywację zarówno pacjenta, jak i terapeuty.

Ponadto, diagnoza depresji obejmuje wiele niejednorodnych sytuacji o różnych wskazaniach terapeutycznych. Wspólną cechą jest zawsze utrata zdolności do kochania, której pierwszym objawem jest zmniejszenie zdolności odczuwania przyjemności, które zazwyczaj poprzedza pojawienie się smutku i apatii. Od wczesnych etapów leczenia ważne jest, aby pomóc osobom zrozumieć, że tak naprawdę nie utraciły zdolności do kochania, ale że ich własny wewnętrzny system równowagi chroni je przed aktualnymi trudnościami życiowymi, utrzymując w ukryciu ich najbardziej wrażliwe uczucia, w oczekiwaniu na warunki, aby mogły one ponownie się ujawnić.

Cały przebieg terapii stanowi połączenie praktyk, aby stopniowo pomagać pacjentom zaakceptować ich emocje, nawet jeśli są niekomfortowe, poprzez zbliżenie się do siebie; przekształcanie wzorców interpretacji rzeczywistości w bardziej konstruktywny sposób, ponowne otwieranie potraumatycznych „zamknięć” i odkrywanie w nowy sposób zasobów wewnętrznych i zewnętrznych.

EMDR oferuje cenny sposób ponownego otwarcia się na życie, ale aby był on skuteczny, musi być stosowany z uwzględnieniem kilku aspektów: historii zasobów i wydarzeń życiowych, ale także poziomu funkcjonowania pacjentów, który determinuje ich postrzeganie ciała, przestrzeni, czasu i relacji, monitorowania pobudzenia podczas sesji, przeciwprzeniesienia terapeuty.

W projekcie "EDEN" [European Depression EMDR Network] opracowano wiele strategii terapeutycznych opartych na porównaniach klinicznych, naukach afektywnych i neurobiologii jako cennych drogowskazach pozwalających spersonalizować proces krok po kroku.

Podczas szkolenia zostanie zaprezentowany międzynarodowy protokół leczenia "Deprend", opracowany przez European Depression EMDR Network, wskazania do wyboru podejścia EMDR w oparciu o fazy choroby pacjentów oraz ich poziom funkcjonowania, przykłady stabilizacji poprzez wzmocnienie naturalnych zasobów osób.

Szczegółowy program warsztatu zostanie zamieszczony na stronie w terminie późniejszym.

   
Prowadzący:
Luca Ostacoli
Luca Ostacoli

Psychiatra, psychoterapeuta, profesor nadzwyczajny psychologii klinicznej na Uniwersytecie Turyńskim na Wydziale Nauk Klinicznych i Biologicznych, Kierownik Uniwersyteckiego Wydziału Psychologii Klinicznej w Szpitalu Sant’Anna w Turynie, wieloletni Kierownik Uniwersyteckiego Wydziału Psychosomatyki i Psychologii Klinicznej w Szpitalu San Luigi w Orbassano (Turyn), konsultant EMDR, certyfikowany psychoterapeuta sensomotoryczny, pracujący także w oparciu o mindfulness.

Dziedziny badawcze: Psychoterapia zaburzeń nastroju i zaburzeń psychosomatycznych, neurobiologia psychoterapii, relacja lekarz-pacjent, mindfulness.

Autor ponad 50 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach międzynarodowych, członek European Depression EMDR Network (EDEN), koordynowanej przez Arne Hofmanna, który opracował protokół EMDR do badań nad leczeniem depresji (DEPREND).

W 2018 roku otrzymał nagrodę EMDR International Association Award, a w 2019 nagrodę Francine Shapiro Award za badania nad psychoterapeutycznym leczeniem depresji.

Aby wyswietlić materiał, należy wpisać hasło a następnie kliknąć "ZGADZAM SIĘ"